Podział win
Proces winifikacji
Producenci win
Historia wina
Wino w liczbach

Wino to napój alkoholowy, otrzymywany przez fermentacje soku z jagód winorośli. Zależnie od gatunku jagód i sposobu przyrządzenia może być wino białe lub wino czerwone. Przy wyrobie wina białego odrywa się jasne grona od szypułek, miażdży, pozostawia na 24 godziny, poczym wyciska się sok w prasach i poddaje fermentacji. Do wyrobu win czerwonych używa się jagód ciemnych.
Wino jest ze wszystkich napojów alkoholowych najmniej szkodliwe dla zdrowia. Używane w umiarkowanej ilości, działa na organizm podniecająco. W tym celu bywa nawet stosowane leczniczo, w wypadkach osłabień pochorobowych.

Historia wina

Historia wina jest związana z Kaukazem. Początkowo uprawą win zajęto się w Azji Mniejszej, a następnie w Grecji i Italii, skąd wraz z rozrostem Imperium Rzymskiego rozpowszechniła się na terenach dzisiejszej Francji, Hiszpanii, Portugalii, w Dalmacji i północnej Afryce. Sam wyraz ”wino”ma rodowód łaciński. Natomiast starożytni Rzymianie nazywali trunek ten winum. Niegdyś wino było elementem zarówno codziennej diety, pito je także na ważnych uroczystościach.

Najstarsze ślady winorośli w Polsce datowane są na rok 1102 i dotyczą Krakowa. Wino pozostawia też swoje znamiona w religii : zarówno katolickiej jak i pogańskiej. W religii pogańskiej wino zainspirowało pogańskie bachanalia, a w katolickiej kielich chrześcijańskiej Komunii. Chrześcijanie obrali sobie nawet patrona miłośników wina. Jest nim święty Marcin z Tours. Obecnie jest niewiele krajów słynących z dobrego wina. Jednak te które mają w tej kwestii renomę zdobyły ją setki lat temu. Najstarsze winnice znajdujące się w Europie możemy spotkać w Hiszpanii, Francji, czy Włoszech. Dziś, niestety pojawiło się sporo „tanich” win swoim składem nie przypominających win tradycyjnych, które występują sporadycznie przy wzniosłych okazjach.

© copyright 2007 designed by www.templatesfreelance.com
Design downloaded from FreeWebTemplates.com
Free web design, web templates, web layouts, and website resources!